Historie ženského týmu FC Vítkovice 

 

Zatímco muži hrají ve Vítkovicích fotbal již od roku 1919, děvčata si musela na fotbal ve Vítkovicích počkat až do roku 2001, kdy pod vedením tehdejšího managera Roberta Dostála vznikl první ženský tým. Do své první soutěžní sezóny však vstoupila vítkovická děvčata až v sezóně 2005/06 ve druhé lize se smělými plány- postupu do nejvyšší soutěže, které však byly po nevydařené podzimní části sezóny přehodnoceny. Historicky první sezónu zakončila vítkovická děvčata na 8. místě. 

V červenci roku 2006 pak došlo po vzájemné dohodě ke sloučení Vítkovic a Českého Těšína, od kterého si manager Dostál sliboval lepší výsledky a větší konkurenci v týmu. V srpnu téhož roku se zúčastnily dvě fotbalistky přípravného kempu ve Spartě Praha a mohly si tak vyzkoušet jak chutná příprava na sezónu v nejlepším českém klubu.

Druhou sezónu převzal tým po Robertu Dostálovi jeho dosavadní asistent Ing. Petr Sokol, kterému se nepodařilo zlepšit výsledky z předchozí sezóny a se ziskem jednoho bodu skončil se svým družstvem na posledním místě. Po tomto nezdaru se děvčat ujal současný trenér David Tabák, a pod jeho vedením dosáhl tým ve třetím roce účinkování v soutěži nejúspěšnější sezóny. Přesto v důsledku organizačních změn Vítkovice sestoupily do Moravsko-slezské divize.

První sezóna v nové soutěži skončila pro vítkovické fotbalistky úspěšně a umístily se v horních patrech tabulky. I přes tenhle úspěch však došlo v týmu k dost podstatným změnám a to ať už na postu trenérském, tak i hráčském. Odešel David Tabák a nahradil jej Radek Urbančík. Kádr dost omladil a co je nejdůležitěší, skládal se výhradně z kmenových hráček. To mělo za následek výsledkové výkyvy, kdy se podařilo vyhrát i na hřištích týmů ze špice tabulky a prohrát doma s týmem skoro posledním.

Kádr se však sehrál, posílil také realizační tým a výsledkem je zatím nejúspěšnější sezóna 2010/2011, kdy po polovině soutěže už pod vedením trenérské dvojice Mayer Michal a Justová Ludmila dosáhli fotbalistky Vítkovic bilance 8 vítězství a 3 porážek z dosavadních 11 zápasů.

Autor: Ing. Sokol Petr